Досить поширений по всій земній кулі гельмінтоз, на нього хворіють дуже часто діти і нерідко дорослі. Його збудник — гострик (Еnterobius Vermicularis ), білий черв. Довжина самиці біля 1 см, самця — 2—5 мм. Задній кінець у самиці загострений, а у самця— спірально закручений (рис. 16). На передньому кінці розміщений ротовий отвір, оточений трьома губами. Яйця гострика овальної форми, один бік сплющений, другий — опуклий, оболонка безбарвна, багатошарова. Паразити перебувають у нижньому відділі тонких кишок, в сліпій кишці і на всьому протязі товстих кишок. Інтенсивність інвазії при ентеробіозі досить велика — одночасно звичайно паразитує кілька сот і навіть тисяч гостриків. Запліднена самиця спускається до анального отвору, виповзає назовні і відкладає до 12 тис. яєць навколо анального отвору, в періанальних складках і на шкірі промежини. Це викликає у людини сильне свербіння, особливо інтенсивне вночі, коли виходить назовні більшість самиць. Після закінчення кладки самиці гинуть; самці гинуть у кишечнику ще раніше, після запліднення самиць.

Яйця, відкладені в періанальних складках, через 6—7 годин вже остаточно дозрівають до інвазійної стадії. Внаслідок свербіння хворі розчухують пальцями промежину. Яйця гостриків потрапляють при цьому в піднігтьові простори. Забрудненими руками хворі заражають інших людей або повторно самих себе. У кишечнику з яєць виходять личинки, які через кілька днів стають дорослими та статево диференціюються. Паразити міцно тримаються на слизовій оболонці кишечника. Весь цикл розвитку гостриків в організмі людини, починаючи від моменту зараження і кінчаючи періодом кладки яєць та загибеллю самиці, триває біля місяця. 

Забруднені іграшки, білизна, посуд можуть спричинити зараження здорових осіб, проте цей шлях інфікування має другорядне значення.

Клінічні прояви ентеробіозу зводяться, головним чином, до свербіння, яке виникає біля ануса вночі. Коли хворі не миють рук, гризуть нігті, беруть у рот забруднені пальці, спостерігаються постійні повторні інвазії яйцями паразитів і захворювання буде тривати довгий час. У дівчаток гострики можуть заповзати до вульви, спричиняючи велику сверблячку. Ця ділянка постійно розчухується, що призводить до вульвовагінітів, мастурбації; настають безсоння, дратливість, знижується апетит, з’являються головні болі, блювання, проноси, нічне нетримання сечі.

Для встановлення діагнозу потрібно досліджувати зскрібки з періанальних складок та піднігтьових просторів. Зскрібки беруть за допомогою сірника, виструганого у вигляді шпателя та змоченого в 50% водному розчині гліцерину або 1% розчині соди. Зняті зскрібки переносять на предметне скло, змішують з краплею 50% розчину гліцерину або 1 % розчину лугу і розглядають під мікроскопом.

Для лікування призначають дорослим піперазин по 1г 2—З рази на день протягом 3—5 днів. Через 5—7 днів після закінчення лікування, в разі відсутності ефекту, призначають другий лікувальний цикл піперазином, а при потребі і третій. Для дітей до 2-х років піперазин призначають по 0,2 г 2 рази на день, до 3-х років — 0,3 г; до 6 років — 0,5 г; до 8 років — 0,75 г; до 14 років — 1 г 2 рази на день. При тривалих та тяжких випадках ентеробіозу призначають екстракт чоловічої папороті. Дорослим — 1,5 г; дітям до 2-х років —0,2 г; до 4-х років — 0,3 г; до 6 років —0,5 г; до 8 років — 0,6 г; до 10 років — 0,7 г; до 12 років —0,9 г; до 14 років — 1 г. Цю дозу приймають в 2—3 прийоми. При необхідності через 8—10 днів лікування повторюють. Зараз вивчається ефективність нового препарату — ванфину. Призначають також нафтамон по 0,5 г 5 разів на день протягом 3 днів.

Лікування не дасть ефекту, якщо не буде вжито всіх заходів особистої профілактики, які б запобігли реінвазії. Діти повинні на ніч одягати трусики, які щільно оперізують живіт і стегна: ввечері їх треба прасувати гарячим прасом. Хворі повинні додержувати особистої гігієни (чистота рук, підстригання нігтів).

У дитячих закладах треба систематично оглядати всіх дітей і досліджувати зскрібки з піднігтьових просторів на наявність яєць гостриків. Спеціальні запобіжні міри треба проводити протягом не менше місяця.